St. Elizabeth senior forward Aiden Tobiason and Ursuline first-year guard Jezelle “GG” Banks were named state boys’ and girls’ basketball players of the year by the Delaware Sportswriters and Broadcasters Association Monday, highlighting the release of both boys’ and girls’ all-state teams.
Already committed to Temple University for next season, the 6’5 Tobiason averaged 18.8 points per game in leading the Vikings to 21 wins, the most since the program’s state championship year of 2017-18. His best game was a 30-point effort in an 84-77 win over Salesianum Jan. 7.
Joining Tobiason on the first team are Dover’s Dorell Little Jr., Salesianum’s Kareem Thomas, William Penn’s Jaylin Horsey and Dover’s Denim Perkins.
The 5’9 Banks was Ursuline’s leading scorer this season at 20.4 points per game, including a 27.5 points per game average in the Raiders’ four state tournament wins on their way to the program’s 18th title.
Banks scored a game-high 29 points, including the winning free throw with 1.9 seconds as left as Ursuline defeated Caravel 49-48 in one of the best girls’ state finals in recent memory.
Joining Banks on the first team is teammate Taylor Brown, Caravel’s Speedy Wilson, St. Elizabeth’s Ericka Huggins and Tyler Edwards of Sanford.
The All-State teams are selected by ballots submitted by DSBA members and Delaware high school basketball coaches.
2023-24 Delaware Sportswriters and Broadcasters’ All-State Basketball teams
Boys
First Team
Aiden Tobiason (Player of the year), sr., St. Elizabeth
Dorell Little Jr., sr., Dover
Kareem Thomas, sr., Salesianum
Jaylin Horsey, sr., William Penn
Denim Perkins, sr., Dover
Second Team
Justin Hinds, sr., Salesianum
Isaiah Hynson, sr., Salesianum
Jayden Taylor, jr., Sanford
Kashmier Wise, sr. Seaford
Julius “J.T.” Wright, sr., St. Elizabeth
Third Team
Aviyon Matthews, sr., Middletown
Darius Miller, jr., Lake Forest
Alassan N’Diaye, soph., Saint Mark’s
Blair Thomas, sr., St. Georges
Emmanuel Vonhm, sr., William Penn
Honorable Mention
Zion Mifflin, sr., Middletown
Jaylen Bernikow, jr., Odessa
Gabe Swift, sr., Delaware Military Academy
Clyde Frasier, sr. Middletown
Jayden Lawrence, sr., Mount Pleasant
Latrell Wright, soph., Conrad
Carlton Smith, sr., MOT Charter
Kaleb Ra’lfa, jr., Appoquinimink
Daniel Harvey, jr., Appoquinimink
Clarence McBride-Allen, sr., Sussex Central
Darnell Lloyd, jr., St. Andrews
Marice Kilgoe, soph., Smyrna
Obi Coleman, sr., Smyrna
Nick Baysah, soph., Howard
Kenny Hunter Jr., jr., St. Elizabeth
Girls
First Team
Jezelle “GG” Banks (Player of the year), first-year, Ursuline
Chasity “Speedy” Wilson, jr., Caravel
Taylor Brown, first-year, Ursuline
Ericka Huggins, sr., St. Elizabeth
Tyler Edwards, sr., Sanford
Second Team
Jada Snow, jr., Sanford
Abby Grillo, jr., Padua
Sydney Hilliard, sr., A.I. duPont
Lucy Oliver, sr., Archmere
Reghan Robinson, sr., Woodbridge
Third Team
Cherish Bryant, jr., Caravel
Kai Burnette, jr., Smyrna
Amalia Fruchtman, soph., Cape Henlopen
Maya Hill, jr., Delaware Military Academy
Anaya Price, sr., Caravel
Honorable Mention
Delaney Burroughs, sr., Odessa
Kyla Reed, sr., Appoquinimink
Amira Tingle, jr., Seaford
Lauren McDonald, sr., Saint Mark’s
Sophia Baffone, soph., Saint Mark’s
Eva Walker, jr., Conrad
Sara-Zionna Benson, jr., Dover
Danielle Kanse, sr., Wilmington Charter
Faith Re, jr., Cape Henlopen
Ny’Aijah Jackson, sr., A.I. duPont
Jasiyah Crawford, sr., Caravel
Journey Handy, sr., Delmarva Christian
Kaniah Murray-Chambers, sr., Howard
Ashtyn Torbert, sr., Dover
Maleyah Bell, sr., Sussex Tech